Nu har spelet Sky: Light Awaits släppts till Apple iOS i Sverige.
Studion bakom det, Thatgamecompany, har tidigare gjort spel som Journey och Flower.
Sky: Light Awaits går ut på att spelare ska tända ljus runt om i en värld som först verkar väldigt mörk och enslig, men som sedan börjar vakna till liv igen då fler flammor tänds och ljuset sprids.
Under resan kommer spelare kopplas ihop med varandra för att lösa puzzel och ta sig framåt tillsammans.
Gameplayet påminner starkt om Journey, men till skillnad från det så är Sky: Light Awaits menat att spelas tillsammans med andra.
Jenova Chen, studiochef på Thatgamecompany, har tidigare sagt i en intervju och förhandsvisning av spelet med IGN;
”Som ni vet var Journey menat att spelas ensam, med funktionen att interagera med andra online. Efter det ville vi [Thatgamecompany] se om vi kunde återskapa den känslomässiga gemenskapen [mellan främlingar], men låta det hända mellan dig, dina vänner, och din familj.”
Sky: Light Awaits är gratis att ladda ner och spela med alternativet att göra köp i appen. Spelet finns just nu att ladda ner till Apple iOS. Thatgamecompany arbetar med att få ut spelet till fler plattformer.