Kostministeriet, ett initiativ som vill få svenskarna att äta mer frukt och grönt, lanserade nyligen en kampanj som förhoppningsvis ska få gamers att byta ut lite av Jolt Colan och chipsen till frukt och grönsaker.
”Eat ’em up 2 level up” är en kampanj som främst riktar sig till ungdomar i åldrarna 15-26, som ska uppmuntras att käka mer frukt och grönsaker. Som belöning för detta knaprande finns det finfina priser i form av skins, vapen och rustningar från bland annat CS GO och League of Legends att vinna i Kostministeriets tävling.
Tävlingen äger rum under två veckor mellan 14 – 25 juni på Kostministeriets Facebooksida.
Varje dag kommer gear att tävlas ut och för att få en chans att ta del av denna loot behöver du lägga upp en video med bevis på att du har käkat rätt mängd och sorts frukt och grönt som efterfrågas.
Alla regler som gäller för tävlingen och deltagande finns att läsa på Kostministeriets hemsida.